En kort status på sæsonen inden jul.

Klubbens damer i Danmarksserien har indtil videre gjort rent bord i rækken med lutter sejre. Der venter nu et spændende forår, hvor der skal spilles om oprykning til 2. division. For Herre 1 og Herre 2 har efteråret været uden mange point. Værst ser det ud for Herre 1, som endnu ikke har vundet en kamp på trods af at de har vundet en del sæt, men de sidste marginaler har manglet. Herre 2 har vundet en enkelt kamp, men har i flere omgange været meget tæt på flere sejre, så mon ikke det vender i foråret 🙂

Ungdom har været afsted i den forgangne weekend og med masser af selvtillid til følge. U16 pigerne er i en forrygende udvikling og spillede finale mod DHV Odense, hvor de desværre måtte give fortabt mod et meget stærkt DHV hold. Pigerne er lige startet på 1-hæver systemet, så at komme i finalen var en flot bedrift. 3 drenge fra Kolding VK var med på et fælles Kolding/Jels hold og det blev til nogle gode kampe, hvor vores drenge viste, at de udvikler sig både individuelt og som hold.

Mix fylder stadigt godt i hallen og giver mange både erfarne volleyspillere og nybegyndere god træning og gode oplevelser. Bedstevolley “hænger” lidt ift. antallet, men de sidste par gange har der været nye hver gang, så vi håber meget, at projektet lykkes med at få stable denne aktivitet på benene 🙂

Der holdes Julefrokost lørdag d. 9. december med et fint antal tilmeldte, mens der tirsdag d. 19. december kl. 19.00-21.00 holdes fælles juleafslutning i hallen, hvor vi alle spilles volley sammen og slutter af med glögg og æbleskiver – en dejlig tradition, hvor alle medlemmer er velkomne. I samme anledning vil alle klubbens medlemmer få en lækker T-shirt i julegave – tak til sponsorerne fra P. Christensen og Automize

D. 27. december afholder klubben KVK Julestævne i Bramdrupdam Hallen. Det er nu blevet til et årligt tilbagevenden stævne med spil i begge haller. Vi ser frem til at smide julesulet denne dag 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.